Проф. Николай Радулов, 4 ноември 2015 г.
Бившият главен секретар на МВР проф. Николай Радулов гостува в „Шоуто на Слави“ по повод на събитията около протестите на полицаите.
Проф. Радулов започна с това, че в момента неговите студенти изучават дисциплината „Изграждане и управление на системи за сигурност“ и в този контекст обясни, че самият той като професор превежда настоящата ситуация в МВР като пример за това как не трябва да се изграждат и управляват системите за сигурност. Проф. Николай Радулов илюстрира хаоса в управлението на МВР с частния случай на разследващия полицай Борислав Мазнев, който гостува в първата част на предаването. Професорът обясни, че Борислав Мазнев има 43 преписки месечно, а по думите му, само за една преписка трябва да се отдели поне една седмица. „Това е невъзможно. Колкото и да работи, в лицето на началника си е човек, който не си изпълнява задълженията“, коментира нонсенса проф. Николай Радулов. Според госта на Слави системата на МВР е на автопилот и ако тя се разгледа звено по звено или дейност по дейност, трудно ще се намери нещо, което да работи нормално.
Проф. Радулов говори и за лъжовната статистика относно разкриваемостта на престъпленията. Той обясни, че официалната статистика показва, че тя е 43% от около 145 000 престъпления годишно. Според Радулов обаче реално престъпленията са два или три пъти повече и затова може да се сметне, че разкриваемостта е от порядъка на 7-14%. Професорът заяви, че при такива данни системите трябва да бъдат разпуснати и да започнат да се изграждат наново.
Като един от главните проблеми в МВР Радулов посочи раздутата администрация. Ето защо реформата, според него, не трябва да се състои в намаляване или увеличаване на заплатите, а в съкращаване броя на чиновниците. Бившият главен секретар на МВР сподели, че в момента 1/3 от служителите на Вътрешното министерство са администрация и тази администрация получава 49% от Фонд „Работна заплата“ на МВР. Радулов е убеден, че при съкращаване на чиновниците наполовина „ще имаме действаща администрация“ и ще бъдат спестени между 150 и 250 милиона лева. „Въпросът е, че тези служители работят малко, водят се големи експерти и един такъв служител взима, колкото четирима служители в районното управление. (…) На 10 съкратени чиновника може да има 30 полицаи на улицата, където те наистина липсват“, заяви още проф. Николай Радулов. Освен това, по думите му, „не може чиновниците, които идват в 8 часа и си тръгват в 5 и 30 да са първа категория труд. Че те да не са миньори или са миньори на умствения труд – копаят нещо в едни папки?!“ – недоумява проф. Радулов.
В контекста на раздутата администрация, гостът на Слави Трифонов заяви, че статистиката, според която България е на едно от първите места в класацията за страни с най-много полицаи на глава от населението, също е невярна. „Ние сме на едно от първите места по брой на служители на МВР, а не на полицаи“, уточни проф. Радулов.
Експертът съжали и че „сега тези, които ще си отидат, са тези, които са на улицата, на които трудът е тежък, неблагодарен, хората ги плюят, когато има протести и контрапростести.“
Според проф. Радулов администрацията трудно ще бъде съкратена, защото в МВР, а и в другите министерства, цари непотизъм. Професорът обясни, че терминът „непотизъм“ идва от римския владетел Непот, който уредил всичките си роднини с постове. Проф. Радулов е убеден, че ръководителите на МВР знаят какъв е проблемът, но не искат да го решават. Той отбеляза, че по време на мандата си като министър на Вътрешните работи Цветлин Йовчев е обявил, че започва съкращаване на чиновници, но впоследствие е съкратил 15% от незаетите щатни бройки, „които са сред тия хорица със скъсаните кубинки и пробитите шапки“. Проф. Радулов напомни, че предишният шеф на МВР Веселин Вучков, преди да си подаде оставката, също е заявявал, че една от рецептите за по-качествено МВР е в съкращаването на администрацията.
На финала на разговора проф. Николай Радулов коментира и многото подадени рапорти за напускане на полицаи от цялата страна: „Тези, които са подали рапортите за пенсиониране – вече не зависи от министъра да ги приеме или не – те ще се пенсионират. Ако това са 7 000 души, те ще се пенсионират при сегашните условия – няма да спечели финансовият министър 25 млн. лв., а вероятно ще трябва да плаща 50 млн.“
Във видеото може да видите и защо проф. Николай Радулов оприличи системата на МВР на любимите маймуни на адмирал Канарис.
Цялото предаване от 4 ноември 2015 г.